Víte kdy byly poprvé vyrobeny sekční garážové vrata?

Napsal Felix Vyskočil. Posted in Stavebniny.

Průmyslová vrata jsou využívány po mnoho let na mnoha místech. V našem článku si přiblížíme historii jednoho jejich typu, konkrétně půjde o sekční garážové vrata.

 

Kdy byly vyrobeny první sekční garážové vrata

Sekční vrata jsou typem vrat, které se otevírají vzhůru. K jejich prvnímu vyrobení došlo v roce 1921 ve Spojených státech amerických. Šlo o pojené podélné desky, které se vysouvaly po kolejnicích vzhůru. Ještě k nim byl připojený mechanismus vyvažování jejich váhy, o který se starala pružina. Díky tomu, že tyto vrata byly mnohem úspornější co se potřeby místa týče, došlo k jejich rychlému prosazení na tehdejším trhu garážových vrat. V roce 1926 byly dokonce vyrobeny první sekční garážové vrata, které byly ovládané elektricky.

Jak to bylo s rozšířením do Evropy

V Evropě se tento typ vrat rozšířil až po první světové válce. Až v roce 1958 došlo k vyrobení prvních sekčních garážových vrat německou firmou. Nicméně krátce na to došlo k jejich masivnímu rozšíření po celé západní Evropě.

Rozšíření do Česka a východní Evropy

Do Čech a východní Evropy se tento typ vrat dostal až po pádu komunismu. Nicméně došlo k jejich okamžité oblibě a vznikalo mnoho firem, které se zaměřovaly buď na jejich výrobu nebo je dovážely z jiných zemí. Jednou takovou je např. firma Spedos, která vznikla v roce 1991 a na trhu s průmyslovými vraty se udržela dodnes především díky své dobré kvalitě a spolehlivosti.